poniedziałek, 11 listopada 2019

Ergonomia to nie tylko biuro.

Dziś z okazji dnia ergonomii udostępniam trochę materiałów multimedialnych z zakresu ergonomii:

rozpoczynamy od filmu z NAPO:
 

Co nam grozi jak będziemy siedzieli nieergonomicznie przy pracy z komputerem lub laptopem.

https://www.ergotest.pl/zagrozenia/Trochę danych statystycznych z www.ergotest.pl:https://www.ergotest.pl/ergonomia-w-pracy/ 

Ergonomia to nie tylko biuro. Poniżej linkuję do części z moich zasobów wideo z zakresu ergonomii:

Na zakończenie dwa zestawy ćwiczeń, które mogą przydać się nie tylko tym co w biurze pracują:
 
Podsumowanie: Ergonomia to praca wykonywana w taki sposób aby nie wysilać się, czyli nie zużywać nadmiernie naszych mięśni, ścięgien o kości. Jeśli nie będziemy ich zbytnio zużywali to dożyjemy starości w radości, a nie w bólu i ciągłym narzekaniu.

Osoby zainteresowane zapraszam na warsztaty z zakresu ergonomii. Warsztaty szyję na miarę pod konkretny zakład pracy oraz pod konkretne stanowiska pracy.
szczegóły: artur.lipowicz@gmail.com lub telefon: 883 663 557 



środa, 24 lipca 2019

Behapowiec czasami też pomoże.

Dziś o 18.37 moja prywatna żona też behapowiec, a jakże by inaczej - pracująca obecnie dla mnie na pewnych projektach, zatrzymuje a w zasadzie nie dopuszcza do pracy kompresora, który miał być użyty do malowania natryskowego. 


Powód wstrzymanie brak decyzji Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) dopuszczającej do eksploatacji. Zdziwienie kierownika robót na projekcie, ale jak to przecież ten kompresor był kupiony w kwietniu tego roku. Niestety często pojęcia dotyczące zbiorników ciśnieniowych są mylone i wiele osób myśli że jak mały zbiornik ciśnieniowy to nie podlega dozorowi technicznemu. Mówiąc ogólnie i najprościej jak się da.

Zbiorniki o nominale większym niż 300 barolitrów (bar x litr) podlegają dozorowi technicznemu.


Barolitry to ciśnienie zbiornika podawane w barach razy objętość zbiornika podawana w litrach. Najlepiej wziąć te dane z tabliczki znamionowej zbiornika.

Duże zbiorniki ciśnieniowe są częściej identyfikowane przez użytkowników jako podlegające dozorowi technicznemu, niestety małe zbiorniki często są marginalizowane. Często bywa to złudne. Przykładem takim może być pokazany na zdjęciu akumulator hydrauliczny.

W takim maluchu mającym zaledwie 280 mm wysokości i tylko 2,5 l pojemności, drzemie siła 625 barolitrów, ponieważ ciśnienie w nim to 250 barów.

Piszę i pisze o tych zbiornikach ciśnieniowych, a gdzie tu coś z tym co w temacie czyli o pomaganiu przez behapowców. Zanim o tym to jeszcze nieco o sytuacji z projektu. Dzwoni do mnie moja żona ze zgłoszeniem sytuacji i mówi że z tego co wie to kompresory podlegają UDT, ale kierownik znalazł na pewnym forum bhp informację że zbiorniki kompresorów nie podlegają dozorowi technicznemu i jak to właściwie jest. Proszę o przysłanie tabliczki znamionowej tego kompresora i jak nic widzę że ma ponad 300 barolitrów i podlega. Sam w pewnym momencie jednak podczas rozmowy z kierownikiem zgłupiałem. Poprosiłem o chwilę przerwy i zadzwoniłem do mojego kolegi inspektora ciśnieniowca z UDT. Potwierdził moje przypuszczenia - kompresor ten podlegał dozorowi technicznemu. Dzwonię do kierownika z potwierdzeniem moich racji zasmuconym głosem pyta mnie co możemy zrobić, bo on musi pilnie pomalować - musi użyć tego kompresora. Mówię aby poczekał chwilę. Dzwonię ponownie do kolegi z UDT i pytam jak sprawa formalnie wygląda tj. ile trzeba czekać od złożenia wniosku do Urzędu na przyjście inspektora. Mówię gdzie znajduje się kompresor. Dodaję również że z tego co pamiętam gdzie on mieszka to chyba gdzieś niedaleko niego. Kolega potwierdza że wie gdzie to jest gdzie jest kompresor i że to niedaleko jego domu. Od kolegi inspektora dowiaduje się iż czas oczekiwania od jednego do kilkunastu dni w zależności od zajętości danego inspektora. Pytam czy mogę przekazać jego służbowy numer temu kierownikowi bo nie chcę w dalszych ustaleniach uczestniczyć bo to głuchy telefon. Powiedział, że mogę przekazać. Godzina 19.44 kolega z UDT dzwoni że on już był obejrzeć ten kompresor, ma już potrzebne dokumenty i musi tylko jedną rzecz sprawdzić  oraz że na 95% rano będzie pozytywna decyzja dotycząca eksploatacji urządzenia wraz z książką rewizyjną. Czas załatwienia trudnego tematu i pomoc kierownikowi robót 67 minut.

Podsumowanie: Pracownicy służby bhp to nie powinni być "fotografowie" i "policjanci". Oczywiście jeśli pracownikowi należy się złajanie, bo zamiast zmienić metody pracy z niebezpiecznych czy niezgodnych z przepisami prawa wchodzi w polemikę i szuka usprawiedliwienia swojego niecnego działania to trzeba go  stanowczo skorygować. Jeśli jednak pracownik zauważył swój błąd czy nawet przyszedł i pyta się jak ma wykonać daną pracę bezpiecznie i zgodnie z przepisami to takiemu pracownikowi należy się pomoc i szacunek. Nieraz zdarzyło mi się obsztorcować ryzykanów i butnych pracowników. Jednak zdecydowanie wolę sytuację kiedy pracownicy przychodzą do mnie i pytają jak mają pracę wykonać aby było bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Nawet jak nie umiem od razu pomóc to wysłucham i staram się wiedzieć gdzie znaleźć rozwiązanie lub do kogo zadzwonić aby podpowiedział mi rozwiązanie.

Ps. jeśli ktoś przeczytał że chętnie pomogę w rozwiązaniu trudnych technicznie problemów z zakresu bezpieczeństwa pracy to słusznie. W miarę możliwości staram się pomóc każdemu bo ostatnio coraz częściej widzę że "karma wraca".

niedziela, 5 maja 2019

Ujarzmić energię, czyli procedury lockout tagout


Po przeanalizowaniu statystyk wypadków z udziałem energii pojawia się pewien wzorzec. Niekoniecznie wzorzec powtarzalny, chociaż mają te wzorce pewne podobieństwa. Są to wypadki całkowicie przewidywalne i całkowicie do uniknięcia.
Przykłady przypadkowego uwolnienia energii:






Wymagania polskiego prawa w zakresie blokowania niebezpiecznej energii znajdują się w takich Rozporządzeniach jak: Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (od § 16.do  § 21., § 24., od § 26. do § 27.).  Podobne zapisy występują również w projekcie nowego Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (projekt rozporządzenia oraz status legislacji znajdujesię na stronach Rządowego Centrum Legislacji) ponadto w Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn § 51.

Blokowanie energii musi odbywać się w sposób skuteczny.  Dobra praktyka inżynierska to procedura lockout tagout. Jak każdą procedurę i tą wart wdrożyć i ćwiczyć w praktyce.
  Autorski trenażer lockout na zaworach i zasówach (brakuje tylko połączeń kołniełnieżowych (pojawią się już niebawem).
Autorski trenażer lokout izolatorów energii elektrycznej (w budowie - za kilka dni będzie gotowy)
System Lockout-Tagout (LOTO) ma za zadanie ochronę pracowników przed nieoczekiwanym załączeniem zasilania lub uruchomieniem maszyny/urządzenia przez uwolnienie niebezpiecznej energii podczas wykonywania prac serwisowych, regulacyjnych, konserwacyjnych, czy remontowych czyli m.in. wyeliminowanie najbardziej zawodnego czynnika w łańcuchu bezpieczeństwa jakim jest człowiek. Błędy ludzkie są najczęstszą przyczyny zdarzenia niebezpiecznego (wypadku, awarii).

Cele procedury lokout:

  • zabezpieczenia pracowników przed bezpośrednim działaniem niebezpiecznej energii lub substancji,
  • oraz wyeliminowania przypadkowego i niekontrolowanego załączenia urządzenia, maszyny lub instalacji.

system LOTO - system zabezpieczania maszyn i urządzeń przed niepożądanym ich uruchomieniem lub uwolnieniem niebezpiecznej energii lub substancji oparty na blokadach i przywieszkach.
blokada - urządzenie blokujące założone na aparaturze odcinającej źródło niebezpiecznej energii lub substancji zgodnie z ustaloną procedurą, w celu zabezpieczenia aparatury odcinającej przed przypadkowymi manipulacjami mogącymi skutkować przywróceniem zasilania niebezpieczną energią lub substancją do odizolowanego urządzenia.

 LOCKOUT – umieszczenie specjalnej blokady i kłódki w miejscu odcięcia źródła niebezpiecznej energii lub substancji w celu:

  • poinformowania pracowników że na urządzeniu trwają prace naprawcze a urządzenie jest wyłączone i odłączone od źródeł niebezpiecznej energii lub substancji
  • uniemożliwienia niepożądanej manipulacji źródłem niebezpiecznej energii lub substancji, które może prowadzić do zranienia, śmierci osób wykonujących prace naprawcze lub do powstania szkód majątkowych.

TAGOUT - oznaczenie odizolowanego urządzenia przywieszką informującą pozostałych użytkowników, że urządzenie jest wyłączone i odłączone od źródeł niebezpiecznej energii lub substancji i przebiegają na nim prace naprawcze.
TAG (przywieszka) – stosowane są do widocznego i w sposób pewnie zamocowanego oznakowania odizolowanego obiektu, urządzenia, maszyny lub instalacji zgodnie z ustaloną procedurą w celu poinformowania że nie można ich uruchamiać i obsługiwać do momentu zdjęcia tego oznakowania.

izolujący – pracownik izolujący źródło niebezpiecznej energii lub substancji.
kłódka LOTO – mechaniczna kłódka wieszana przez pracownika bezpośrednio na założonej blokadzie, lockboxie lub urządzeniu w celu uniemożliwienia jej zdjęcia przez osoby postronne.
punkt izolacji LOTO – miejsce fizycznego odcięcia niebezpiecznej energii lub substancji.
oznaczenie punktu odcięcia LOTO – jest to etykieta informacyjna zamocowana w sposób trwale bezpośrednio w punkcie izolacji LOTO.
skrzynka lockoutu – tzw. lockbox - zamykana skrzynka służąca do deponowania przez izolującego kluczy od kłódek LOTO założonych na blokadach w tzw. izolacji grupowej.
procedura izolacji - określa zasady postępowania, występujące zagrożenia oraz ocenę ryzyka w procesie zabezpieczenia urządzenia, maszyny lub instalacji na czas prowadzenia prac eksploatacyjnych.
IZOLACJA niebezpiecznych energii lub substancji to:

  • tymczasowe lub trwałe pozbawienie urządzenia, maszyny czy instalacji zasilania z zewnętrznych źródeł niebezpiecznej energii lub niebezpiecznych substancji oraz
  • upewnienie się, że urządzenie, maszyna lub instalacja nie może zostać uruchomiona za sprawą zmagazynowanej lub potencjalnej energii.

niebezpieczna energia - poprzez niebezpieczną energię rozumiemy:
  • chemiczna - energia powstała na skutek reakcji pomiędzy substancjami chemicznymi (np. benzyną, gazem ziemnym i propanem)
  • elektryczna – energia powstała na skutek ruchu elektronów (przepływu prądu elektrycznego), która może powodować porażenie prądem elektrycznym.
  • hydrauliczna – energia powstała na skutek siły ściskania lub ruchu cieczy w zamkniętym obszarze (ruchome cylindry hydrauliczne lub akumulatory uwalniające energię)
  • kinetyczna – energia pochodząca z ruchu obrotowego lub liniowego urządzeń (np. pomp, wentylatorów, przekładni, kół pasowych, lub innych kół, wałków napędowych czy cylindrów itp.).
  • zmagazynowana – energia pochodząca z połączenia energii kinetycznej i potencjalnej na skutek siły grawitacji, ruchu lub zwolnienia komponentu maszyny (np. sprężyna, zacisk czy koło zamachowe).
  • pneumatyczna – energia powstała na skutek siły ściskania lub ruchu gazu w zamkniętym obszarze (ruchome cylindry pneumatyczne lub akumulatory uwalniające energię).
  • potencjalna – energia która powstaje na skutek położenia i działania siły grawitacji np. maszyny, które mają dużą ilość komponentów, które podnoszą się i opadają, takie jak prasa. Zawierają energię potencjalna, która staje się energią kinetyczną w momencie uwolnienia.
  • termiczna – energia powstała na skutek ciepła lub w formie ciepła (zapalenie się elementów wskutek nadmiernej temperatury lub gorąca woda, para, ciekłe metale itp.).
  • promieniowanie – energia związana z procesem promieniowania, w którym zmiany chemiczne mogą zniszczyć tkanki biologiczne i materiały strukturalne, np. promieniowania jonizujące, RTG, laserowe.
substancja niebezpieczna - każdy materiał toksyczny, żrący lub łatwopalny, który ma potencjał do powodowania obrażeń lub choroby, np. gazy, opary, płyny i pył. Są to:
  • gazy (np. gaz LPG, gaz CO2, azot, tlen, argon)
  • opary (np. ropa naftowa, benzyna, rozpuszczalniki itp.)
  • płyny (np. kwasy w stacji uzdatniania wody, kwas siarkowy)
  • pyły (mogące powodować choroby lub obrażenia, np. pyły toksyczne, żrące lub łatwopalne).
Prowadzenie procedury lockout w tym zakładanie blokad powinno być powierzone kompetentnemu pracownikowi.
Od pracownika kompetentnego wymaga się:
  • znajomości oraz zrozumienia wymogów prawnych w zakresie izolacji niebezpiecznej energii lub substancji,
  • świadomości celu swoich działań,
  • znajomości rodzaju oraz wielkości źródeł niebezpiecznej energii lub substancji w miejscu pracy,
  • znajomości sposobu i metod odizolowania i kontrolowania tych źródeł,
  • znajomości procedury związanej z odizolowaniem i kontrolowaniem tych źródeł.
Blokowanie źródeł niebezpiecznej energii lub substancji powinno odbywać się na nstalacjach głównych doprowadzających media do maszyny (np. główny wyłącznik prądu, główny zawór powietrza, itp).
Niedopuszczalne jest blokowanie wyłączników awaryjnych lub innych odcięć w układach sterowania (np. klucz w pulpicie sterowniczym itp.).

Po odizolowaniu, zablokowaniu i oznakowaniu osoba kompetentna sprawdza skuteczność odcięcia energii (np. w przypadku energii elektrycznej - pomiar braku napięcia za pomocą woltomierza, dla układu hydraulicznego - kontrola braku ciśnienia za pomocą manometru itp.). Ponadto w celu upewnienia się, że urządzenie zostało prawidłowo odizolowane i nie zadziała, osoba kompetentna przeprowadza próbę uruchomienia urządzenia zgodnie z normalną procedurą lub zgodnie z opisem w procedurze dotyczącej izolacji. Przed wykonaniem tych testów osoba kompetentna upewnia się, że wszyscy pracownicy wyszli z obszaru zagrożenia i że nikt nie znajduje się przy urządzeniu na wypadek gdyby podczas testu urządzenie uruchomiło się. Jeśli urządzenie można obsługiwać ze stanowiska zdalnego lub poprzez system komputerowy osoba kompetentna sprawdza, czy urządzenie nie zostanie uruchomione w sposób zdalny.
Wymagane jest opracowanie identyfikacji zagrożeń i ocena ryzyka – w celu określenia środków ochrony osobistej stosowanych przez osoby kompetentne podczas izolowania i blokowania poszczególnych źródeł niebezpiecznej energii lub substancji. Sposób i zakres blokowania dla poszczególnego obiektu, maszyny, urządzenia czy instalacji określone muszą być w odpowiedniej instrukcji eksploatacji. W przypadku prac na polecenie pisemne lub książkę wyłączeń-załączeń – jest to zawsze poleceniodawca.
Po zakończeniu prac każdy pracownik mający kontakt z energią usuwa swoją kłódkę z blokady lub LOKCBOX-a. Tylko po poinformowaniu wszystkich pracowników mających kontakt z energią oraz po przeprowadzeniu inspekcji można zdjąć blokady i przygotować urządzenie, maszynę lub instalację do uruchomienia. Kłódki LOTO oraz przywieszki mogą być zdejmowane tylko przez osoby do których one należą. Dotyczy to zarówno pracowników mających kontakt z energią jak i pracowników kompetentnych. Po zakończeniu prac eksploatacyjnych kiedy urządzenie jest przygotowane do uruchomienia, obszar wokół maszyny, urządzenia lub instalacji powinien być sprawdzany by zapewnić, że nikt nie jest narażony na potencjalne urazy. Inspekcja taka powinna objąć kontrolę narzędzi, luźnych części czy innych urządzeń, które mogły pozostać w maszynie i urządzeniu oraz powinna potwierdzić, że ponownie zamontowano i zabezpieczono wszystkie osłony, a także, że wszyscy pracownicy opuścili obszar prac.


Lockout - Tagout to procedura lub metoda, która powinna zawierać następujące sześć etapów:
  1. Przygotowanie
  2. Zamknięcie
  3. Izolacja
  4. Lockout / Tagout
  5. Zapisane sprawdzenie energii
  6. Weryfikacja izolacji.

Krok 1: Przygotowanie - blokowanie/oznaczanie. Najpierw należy przygotować urządzenie, instalację lub maszynę do zablokowania i znakowania w celu przeprowadzenia serwisu, konserwacji lub remontu. Podczas etapu przygotowawczego wykfalifikowany oraz wyznaczony lub upoważniony pracownik musi zidentyfikować i sprawdzić wszystkie rodzaje niebezpiecznych energii, które mogą być potencjalnie w maszynie, instalacji czy urządzeniu. Ważne jest, aby zidentyfikować konkretne zagrożenia i oczywiście kontrolować lub monitorować je,

Krok 2: Zamknij urządzenie, instalację lub maszynę. Po zakończeniu planowania faktyczny proces wyłączania i blokowania urządzenia, instalacji lub maszyny rozpoczyna czas ich wyłączenia na okres, w którym będą serwisowane, konserwowane lub remontowane. W tym kroku należy powiadomić każdego pracownika, którego dotyczy lub zaniepokoi to zamknięcie, nawet jeśli nie będzie on odgrywał roli w tych pracach.

Krok 3: Izolacja - blokowanie /oznaczenie źródeł energii. Oznacza to dowolną liczbę elementów, takich jak wyłączenie zasilania lub zamknięcie zaworu.

Krok 4: Lockout / Tagout - z urządzeniem, maszyną lub instalacją oddzielonym lub odizolowanym od źródła energii, następnym krokiem lub poziomem loutout / tagout jest zablokowanie i oznaczenie maszyny lub urządzenia. Rozsądne jest stwierdzenie, że cała ta sześcioetapowa kategoria uzyskuje swoją nazwę od tego kroku, wykwalifikowany oraz wyznaczony lub upoważniony pracownik zakłada urządzenie blokujące i urządzenie izolujące energię Tagout. chodzi o to, aby zastosować urządzenie blokujące na urządzeniu izolującym energię, więc w pozycji "bezpiecznej" tak aby nie mogło dojść do niebezpiecznej sytuacji. Poza tym, osoba wykonująca blokadę również zostawia oznaczenie na urządzeniu. Tag (oznaczenie)  zawiera nazwisko osoby, która przedstawiła blokadę i dodatkowe informacje np. telefon kontaktowy do zakładającego blokadę.

Krok 5: Sprawdzenie i zapisanie wyników pomiarów niebezpiecznej energii. Nawet po odłączeniu lub odłączeniu źródła energii, w kroku 3 (trzy) z procesu bezpieczeństwa blokady, a urządzenie jest zablokowane i zabezpieczone. krok 4, który nie gwarantuje w pełni, że w urządzeniu lub instalacji nie jest przechowywana żadna niebezpieczna energia ani że można bezpiecznie przeprowadzić pracę. tym razem ważne jest, aby szukać jakiejkolwiek niebezpiecznej energii, która została "zmagazynowana" w maszynie lub jakiejkolwiek pozostałej "energii." Podczas tej fazy każda potencjalnie niebezpieczna energia składowana lub pozostała musi zostać zwolniona, odłączona, unieruchomiona, zabezpieczona w niektórych przypadkach może być wymagane założenie dodatkowych blokad.

Krok 6: Weryfikacja izolacji - Lockout / Tagout Ostatnim krokiem bezpieczeństwa Lockout / Tagout jest upewnienie się, że tak, zamknąłeś lub wyłączyłeś maszyny, odizolowałeś ich od źródła zasilania, zablokowałeś je na zewnątrz i sprawdzane pod kątem potencjalnie niebezpiecznej energii zmagazynowanej, teraz czas na wielokrotne sprawdzenie, czy zrobiłeś to wszystko dokładnie i dopiero teraz można bezpiecznie pracować na maszynie, urządzeniu  lub instalacji, w tym momencie upoważniony pracownik weryfikuje maszynę lub urządzenia odpowiednio izolowane i pozbawione napięcia.

Jeszcze raz dla czego warto stosować procedury lockout:



Podsumowanie: energia jest czymś czego nie możemy zwalczyć możemy ją tylko poskromić. Jest ona zawsze niebezpieczna bez względu jaka by ona nie była. Tylko praca zgodna z najlepszymi praktykami powoduje zmniejszenie ryzyka czy pracy z energią. Najlepszą praktyką są procedury lockout tagout. Wprowadzenie takich procedur nie musi być wcale koszto czy czasochłonne – można je wprowadzać etapami. Koszty wypadku przy pracy spowodowane zadziałaniem energii są zapewne dużo wyższe niż wprowadzenie takim procedury do zakładu pracy. Należy pamiętać również, że tylko systemowe rozwiązania dają gwarancję bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane praktycznymi warsztatami z zakresu procedur lockout - tagout zapraszam do kontaktu: artur.lipowicz@gmail.com lub telefonicznie 883 663 557.

piątek, 19 kwietnia 2019

Dziś prezent z okazji "zajączka" Wielkanocnego.

Krótka analiza przepisów bhp mówiących pierwszej pomocy. Analizie poddałem wymagania prawne zapisane w kodeksie pracy i rozporządzeniu dotyczącym ogólnych przepisów bhp.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy {Prezent znajduje się w tekście}
Art.  2071
§  1.  Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o:
3) pracownikach wyznaczonych do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
§  2.  Informacja o pracownikach, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmuje:
1) imię i nazwisko;
2) miejsce wykonywania pracy;
3) numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Art.  2091.
§  1.  Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,;
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,
3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
§  2.  Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
§  3.  Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.
Art.  224.
§  1.  Pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest obowiązany podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu.
§  2.  W przypadku, o którym mowa w § 1, pracodawca jest obowiązany zapewnić:
1) odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone;
2) udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.
Art.  234.
§  1.  W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy
Art.  23711a.  [Konsultacje w zakresie BHP]
§  1.  Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące:
3) […] oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy, […];

Rozporządzenie Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
§  2.  Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
14)  "punkcie pierwszej pomocy" - rozumie się przez to - w zależności od wielkości zakładu pracy, rodzaju prowadzonej działalności i związanych z nią zagrożeń - pomieszczenie lub wyodrębnione miejsce o wystarczającej powierzchni, wyposażone w umywalki z ciepłą i zimną wodą oraz niezbędny sprzęt i inne środki do udzielania pierwszej pomocy;
§  41.
1.  Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące: […]
4) udzielania pierwszej pomocy.
§  44.
1.  Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
1) punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;
2) apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
2.  Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
3.  Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
4.  W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
5.  Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.

A gdzie prezent ano w linku: http://platformabezpieczenstwa.pl/pliki/.
Pod powyższym linkiem można znaleźć do pobrania i wydrukowania bezpłatne instrukcje pierwszej pomocy w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

 zrzut ekranu z instrukcji w języku polskim.

Aby pobrać instrukcję pierwszej pomocy z powyższego linka nie trzeba się nigdzie rejestrować czy zapisywać - wystarczy kliknąć.

Poprzednia instrukcja powstała w ramach projektu www.znamibezpiecznie.pl i do tej pory jest mówiąc nieskromnie bardzo popularna w całej Polsce. Obecną instrukcję stworzyłem z moimi współpracownikami Danielem Kuligowskim i Adamem Gołuchowskim w ramach projektu www.PlatformaBezpieczenstwa.pl

Jedyna prośba jaka jest do użytkowników to aby nie zmieniali grafiki i nie obcinali grafiki tej instrukcji - klauzula dotycząca instrukcji znajduje się na dole każdej z instrukcji. O tyle to jest ważne że poprzednia wersja instrukcji została skradziona z praw autorskich przez co najmniej dwie organizacje tj. widziałem że moja instrukcja wisi na kilku komisariatach policji ale obdarta z logotypów oraz w kilku sklepach dużej sieci budowlanej i tu nie tylko nie było naszych logotypów, ale jeszcze układ instrukcji był zmieniony. Jeśli z jakiś powodów chciałbyś coś zmienić w tych instrukcjach napisz do mnie i myślę że dojdziemy do porozumienia. Jeśli chciałbyś kupić którąś z instrukcji w wersji profesjonalnego plakatu również napisz do mnie - ponieważ posiadamy takie plakaty.

Na zakończenie tego posta chciałbym złożyć wszystkim moim stałym, ale także okazjonalnym czytelnikom życzenia spokojnych, spędzonych w gronie najbliższych Świąt Wielkanocnych.